Crypto coin

Cardano (ADA)

FİYAT 0,41 USD

%24S +%2,00

loading

Cardano (ADA) Satın Al

Cardano (ADA) Coin Satın Al

Cardano (ADA) coin alım satım işlemlerinizi Block Earner'da dakikalar içerisinde Türk Lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "Cardano Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda ADA Coin alıp satın. Platformda minimum kripto alım satım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Cardano Coin (ADA) Canlı Fiyatı Ne Kadar?

Cardano (ADA) fiyatı, 2021 yılında yapmış olduğu yükseliş ve oluşturmaya çalıştığı ekosistemi ile yüksek kitlelerce sorgulanmaktadır. ADA değeri, gerçek zamanlı olarak dolar ve TL cinsinden sayfamızda yer almaktadır.

Cardano (ADA) Coin Nedir?

Cardano, Charles Hoskinson tarafından 2015 yılında geliştirilmeye başlanan PoS ( Stake Kanıtı) algoritmasının bir çeşidi olan Ouroboros'u kullanan 1. katman bir blockchaindir. ADA ise bu ekosistemin yerel coinidir. Cardano, ismini İtalyan Rönesans matematikçisi Gerolamo Cardano'dan almaktadır. ADA coin ise İngiliz matematikçi ve bilinen ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace'dan alır. Bu isimlendirmelerin temel sebebi, kurucu Charles Hoskinson'ın matematikçi olmasından gelir. Hoskinson, blockchainlerde sürdürülebilirlik, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ilkelerinin birer sorun haline geldiğini görmüş ve kurucu ortaklarından biri olduğu Ethereum'dan ayrılarak Jeremy Wood ile birlikte kar amaçlı bir organizasyon olan IOHK (Input Output Hong Kong)'u kurmuştur. Bu organizasyonun en büyük projesi ise Cardano'dur. Cardano, blockchain ve kripto ekosisteminin dışında, Gürcistan Hükumeti ve New Balance ile yaptıkları partnerlik anlaşmaları ve sağladığı doğrulama hizmetleri ile de bilinmektedir. Cardano'nun sağladığı hizmetler sağlık, eğitim, tarım, yönetim ve arz zinciri alanlarında kullanılmaktadır.

Cardano (ADA) Coin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Cardano (ADA) coinin değeri, piyasadaki diğer varlıklar gibi arz ve talep doğrultusunda belirlenmektedir. Cardano Foundation'ın yol haritasında yer verdiği güncellemeleri başarıyla sonuçlandırması, üniversiteler, hükümetler veya günlük hayattan diğer firmalar ile partnerlik anlaşmaları ve sunulan hizmetler karşılığında sağlanan karlar Cardano coinin değerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. Ek olarak ağdaki işlem ücretlerinin belirli bölümünün yakılması uzun vadede deflasyonist bir yapı sağlayan Cardano coinin değerini arttıracak bir özellik olarak görülmektedir.

Cardano (ADA) Coin'in Geleceği Ne Olacak?

Cardano (ADA) coin geleceği, blockchain anlamında yol haritasında var olan 5 aşamayı bitirmeyi planlamaktadır. Bunun da dolaylı ya da doğrudan şekilde ADA coini etkilemesi beklenmektedir. Bunlar "Byron, Shelley, Goguen, Basho, Voltaire"'den oluşur. Bu isimlerin Cardano blockchaindeki karşılığı, "Kuruluş, Merkeziyetsizleşme, Akıllı Kontratlar, Ölçeklenme, Yönetişim"'dir. Eylül 2021 tarihinde Merkeziyetsizleşme aşaması tamamlanmış ve Akıllı Kontratlar aşamasına geçilmiştir. Her bir aşama için bir çok geliştirme ve araştırma gereken sistem gün geçtikçe hedeflerini tamamlama yolunda ilerlemektedir. Cardano'nun üzerinde çalıştığı güncellemeler ve değişiklikler haftalık rapor olarak toplulukla paylaşılmakta ve geri bildirimler alınmaktadır.

Cardano Coin Hesabı Nasıl Açılır?

Cardano (ADA) coin hesabı açmak için Block Earner'ı kullanabilirsiniz. Cardano hesabını, ADA tokenlarınızı transfer edebileceğiniz veya tutacağınız bir cüzdan gibi düşünebilirsiniz. Block Earner'da hesap oluşturarak sahip olduğunuz ADA coinlerinizi Block Earner hesabına yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Güvenli ve kolay bir arayüz sunan platform ile ADA işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Cardano Coin Nasıl Alınır ve Satılır?

Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra ADA coin alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki Cardano(ADA) seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız ADA coinleri satmak istediğiniz zaman "Sat" butonuna tıklayıp miktar giriniz.

Cardano Coin Nasıl Saklanır?

Sahip olduğunuz ADA coinleri dilerseniz bir kripto borsasında, dilerseniz de Cardano blockchainini destekleyen cüzdanlarda tutabilirsiniz. Birinci seçenekte kripto borsalarında satın aldığınız ADA, borsa cüzdanınızda tutulacaktır. İkinci seçenekte ise herhangi bir borsadan satın aldığınız ADA coinlerinizi merkeziyetsiz bir cüzdana çekmektir. Bunun için, Cardano ağını destekleyen bir cüzdan kurulumunu gerçekleştirip, cüzdan adresinizi kopyalayın. Daha sonra borsa cüzdanınızdaki ADA varlıklarınızı "Çek"'e tıklayarak kopyalamış olduğunuz cüzdan adresinizi yapıştırın. Kullanmak istediğiniz ağ adresini seçip iki faktörlü doğrulama işlemlerini bitirdikten sonra gönderim işleminiz başlayacaktır.

Cardano Coin Madenciliği ve Cardano Stake Nedir?

Cardano, PoW (İş Kanıtı) algoritmasını kullanmadığı için elektrik enerjisi kullanarak GPU veya CPU gücü ile madencilik yapılmamaktadır. Cardano PoS konsensus mekanizmasını kullanır. Bu nedenle Cardano (ADA) sahipleri, sahip oldukları ADA coinleri stake ederek ağın merkeziyetsizliğine ve güvenliğine katkıda bulunur. Bunun sonucunda ise ADA kazanarak ödüllendirilirler. Cardano'da node kurarak stake yapmak için bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yerine hali hazırda açılan Stake Havuzlarına sahip olduğunuz ADA'ları delege etmek sizi hem teknik bilgi gereksiniminden hem de 7/24 node operasyonu yapmaktan kurtaracaktır. Stake ettiğiniz ADA'lar sizin ağa katkıda bulunmanıza ve delege ettiğiniz kişinin ödül almasına, dolayısıyla sizin ödüllendirilmenize katkıda bulunur.

Cardano Coin Güvenli Mi?

Cardano kullandığı Ouroboros konsensus mekanizması ile merkeziyetsiz ve güvenilir bir blockchain ağı sunmaktadır. Cardano ekibinin şeffaflığı, yoruma ve geri bildirimlere açık olması da pozitif bir etki bırakmaktadır. Geliştirmelerin ve güncellemelerin projenin çıkış tarihi itibari ile düzenli olarak topluluğu ve yatırımcıları ile paylaşılması güvenli bir ekosistem yapısı kurulmaya çalışıldığının göstergesidir. Kurucularının kariyerleri ve geçmişte yaptıkları çalışmalar da göz önüne alındığında Cardano (ADA) güvenilirdir denilebilir.

Cardano Coin Ne Zaman Çıktı ve Kurucusu Kim?

Cardano blockchaini 2015 yılında Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından geliştirilmeye başlandı. Charles Hoskinson ve Jeremy Wood aynı zamanda Ethereum'un kurucu ekibindelerdir. Hoskinson'un Ethereum'u kar amaçlı bir organizasyona dönüştürme fikri Vitalik Buterin tarafından kabul görmediği için ayrılarak IOHK adlı kuruluşu, ardından da Cardano'yu kurmuştur. 2017 yılında yaptığı ICO (İlk Coin Arzı) ile 60 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirildi.

Cardano Coin'i Diğer Kripto Paralardan Ayıran Özellikleri

Cardano (ADA) coin ve blockchaini, iddia edilen en fazla araştırma yapılarak geliştirilen blockchainlerin öncülerindendir. Bunun dışında blockchain geliştirmek için çoğunlukla kullanılan Solidity ve Rust gibi programlama dilleri ile değil, adını yine bir matematikçi olan Haskell Curry'den alan Haskel programlama dili ile yazılmıştır. Diğer 1. katman blockchain çözümlerine göre üzerinde merkeziyetsiz uygulama barındırmamasına rağmen piyasa değeri en yüksek 10 coinden biridir.

Dolaşımda Kaç Cardano Coin Bulunuyor?

Toplam arzı 35,936,967,442 adet olan Cardano (ADA) coinler , token ekonomisi yapısı itibari ile %57,6'sı ICO yatırımcılarına, %30,9'u stake teşviklerine ve %11,5'i ekibine ayrılmıştır. 2023 Temmuz ayı itibari ile piyasada dolaşımda bulunan ADA coin sayısı 34,945,672,037'dir. ADA coinin maksimum arzı ise 45 milyar adettir. Dolaşımdaki arz oranı bu sayılar dikkate alındığında %77,66'ya tekabül etmektedir.

communityToplulukTwitter

ADA Fiyat İstatistikleri

coingecko
Cardano Fiyatı
$0,41
24s Düşük/24s Yüksek
$0,58/$0,62
7g Düşük / 7g Yüksek
$0,57/$0,64
Ticaret Hacmi
$545.912.200,00
Piyasa Değeri Sıralaması
#9
Piyasa Değeri
$20.837.839.531,00
Hacim / Piyasa Değeri
0,026198
Tüm Zamanların
En Yükseği
$3,09 -%80,79
02 Eyl 2021 (neredeyse 3 yıl)
Tüm Zamanların
En Düşüğü
$0,0192527 %2.980,28
13 Mar 2020 (4 yıldan fazla)
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow