Crypto coin

Aptos (APT)

FİYAT 7,99 USD

%24S %0,00

loading

Aptos (APT) Satın Al

APT (Aptos Coin) Satın Al

Aptos ya da diğer adıyla APT token alım satım işlemlerinizi Block Earner'da dakikalar içerisinde Türk Lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "APT Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda APT Coin alıp satın. Platformda minimum kripto alım satım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Aptos (APT Coin) Nedir?

Aptos, eski Meta çalışanları tarafından oluşturulmuş üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar çalıştırılmak için tasarlanan işlem maliyeti düşük, hızlı, ölçeklenebilir ve merkeziyetsiz bir Layer 1 blockchain projesidir. Aptos’un başlıca amacı, Web3 deneyimini geniş kitlelere yaymaktır. Aptos, Meta’nın sonradan iptal edilen Diem blockchain projesi için geliştirdiği Move programlama dilini kullanmaktadır. Aptos’u diğer blockchain projelerinden ayıran başlıca özelliklerden biri, geliştirildiği Move programlama dilinin, özellikle akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulamalara yönelik olarak tasarlanmış olmasıdır.

Aptos diğer blockchainler ile işlem sayısı olarak kıyaslandığında paralel işlem mekanizmasına sahip olduğu için yüksek bir değer olan saniyede 160.000 işleme kadar desteklediğini iddia etmektedir. Fakat ağ yoğunluğunun yüksek seviyede olmaması nedeniyle bu sayılar ana ağ üzerinde test edilememiştir. Aptos, paralel işlem mekanizmasını için Block STM adlı bir paralel yürütme motoru kullanır. Block STM, birden fazla işlemin aynı anda işlenmesini sağlar. Bu mekanizmada işlemlere iyimser olarak bakılır ve çift harcama yapılmadığı düşünülür. Eğer işlemlerde çift harcama ihtimali var ise, o işlem iptal edilir ve kullanıcı versiyonu güncellenir. Bu paralel işlemler sayesinde Aptos ağı, daha ucuz ve hızlı olur.

APT coin nedir?

Aptos’un coini APT ağdaki işlem ücretleri için kullanılmaktadır. Aynı zamanda APT, Aptos blockchaininin yönetişim tokenidir. APT sahipleri, Aptos blockchainindeki güncellemeler ve geliştirmeler için oy kullanarak fikrini belirtebilir veya ağa katkıda bulunabilirler. Aynı zamanda yatırımcılar Aptos coinlerini stake ederek Aptos blockchainine güvenlik sağlarken, bir taraftan da APT ödülleri kazanabilirler.

APT coin’in bir kısmı, testnet kullanıcılarına airdrop olarak dağıtılarak piyasaya çıkmıştır. 2022 yılının Ekim ayında yaptıkları airdrop ile 20.1 milyon adet APT token dağıtılmıştır.

Aptos ekosistemindeki projeler nelerdir?

Aptos ekosistemi, tıpkı diğer Layer 1’ler gibi farklı uygulamalar barındırmaktadır. Bu uygulamalar merkeziyetsiz finans, Web3 cüzdanları, NFT’ler, oyunlar, launchpad platformları, explorerlar, yapay zeka, eğitim ve altyapı uygulamaları gibi örneklenebilir. Aptos ekosistemindeki uygulamalara örnekler şunlardır:

Pontem Wallet, Mirage Protocol, BaptSwap, Aptos Art Museum, Petra, Aptos Name Service, Thala Labs, BlueMove, Aptopad, Aptos Explorer, Aptos Assistant.

APT token ekonomisi ve istatistikleri nedir?

APT coin’in maksimum arzı sınırsız ve toplam arzı 1,078,374,594 adetten oluşmaktadır. 2024 Şubat ayı itibari ile dolaşımda bulunan APT coin sayısı 337,423,509’dur. Aptos tokenin dağılımı tüm tokenlar piyasaya sürüldüğünde topluluk %51.02, temel katılımcılar %19, Aptos Vakfı %16.5 ve yatırımcılar %13.48 oranı ile token alacak şekilde yapılmıştır. Aptos coin enflasyonu, ağın ilk 10 yılında %10 olarak belirlenmiştir. 10. Yıl sonunda enflasyon miktarı %5’e düşürülecektir. Enflasyon, APT coinin staking ödüllerinden kaynaklanmaktadır. APT tokenin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri, 9 dolar APT fiyatı ile yaklaşık 10 milyar dolardır.

Aptos ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur?

Aptos kurucuları, Mo Shaikh ve Avery Ching’dir. Kurucu ortaklar, Meta’nın tecrübeli eski çalışanlarından oluşmaktadır. Mo Shaikh, kurucu ortaklığın yanı sıra aktif olarak Aptos Labs CEO’luk görevini de üstlenmektedir. Aptos kurulmadan önce Mo Shaikh, Meta’da stratejik ortaklıklar departmanında, Avery Ching ise geliştirici ekibinde görev yapmıştır. Aptos Labs 2021 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine 2022 yılında başlamıştır. Yatırım turlarında toplam 350 milyon dolar toplayan ekip, a16z, Coinbase Ventures, Binance Labs, Jump Crypto gibi yatırım şirketlerinden yatırım almışlardır.

APT (APTOS) coin nasıl alınır ve satılır?

APT coin satın almak için, alım-satım platformunda APT bulunan bir borsada hesap oluşturmanız gerekmektedir. Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra APT alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki APT seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız APT tokenları satmak için ise "Sat" butonuna tıklayıp istediğiniz miktarı girip satabilirsiniz. Aynı zamanda APT tokenlarınızı sahip olduğunuz bir Web3 cüzdanına çekebilirsiniz.

APT Fiyat İstatistikleri

coingecko
Aptos Fiyatı
$7,99
24s Düşük/24s Yüksek
$8,93/$9,61
7g Düşük / 7g Yüksek
$8,98/$10,67
Ticaret Hacmi
$143.867.019,00
Piyasa Değeri Sıralaması
#34
Piyasa Değeri
$3.337.575.723,00
Hacim / Piyasa Değeri
0,043105
Tüm Zamanların
En Yükseği
$19,92 -%54,29
26 Oca 2023 (1 yıldan fazla)
Tüm Zamanların
En Düşüğü
$3,08 %195,68
29 Ara 2022 (1 yıldan fazla)
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow