Crypto coin

Arbitrum (ARB)

FİYAT 1,50 USD

%24S +%2,13

loading

Arbitrum (ARB) Satın Al

ARB (Arbitrum) Coin Satın Al

Arbitrum (ARB) alım satım işlemlerinizi Block Earner’da dakikalar içerisinde Türk lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "ARB Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda ARB token alıp satın. Platformda minimum kripto alım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Arbitrum (ARB) Nedir?

Arbitrum, Ethereum blockchaininin ölçeklendirilmesine katkıda bulunmak için ortaya çıkan, Ethereum kadar güvenli, düşük işlem ücretleri ve hızlı işlem hizmetleri sunan blockchain ağıdır. Ethereum üzerinde bu amaçla oluşturulan blockchainlere, Roll-up ismi verilir. Bu isim, birden fazla işlemin roll edilerek (katlanarak) tek seferde Ethereum’a gönderilmesinden gelmektedir. Arbitrum teknoloji olarak Optimistic (İyimser) Roll-up kategorisinde sınıflandırılmaktadır.

Arbitrum blockchaini hız, güvenlik ve işlem ücreti verimi konusunda Layer 2’ler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Güvenliğinin Ethereum blockchaini kadar olmasının sebebi, Arbitrum üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin paketler halinde Ethereum’a gönderilerek orada onaylanır. Herhangi bir sorun olan işlemler ise geçersiz sayılarak kanıt sunulması beklenir. Arbitrum’un Optimistic Roll-up olarak sınıflandırılmasının sebebi de budur. Arbitrum ağında gerçekleştirilen işlemlerin doğru olduğu varsayılarak Ethereum’a gönderilir. Geçersiz sayılan işlemler için ise Fraud Proof onayı beklenir. Bu yaklaşım, Arbitrum’un Ethereum’a göre kat kat hızlı olmasını sağlar.

Arbitrum, kendi üzerinde de uygulamalar oluşturulabilmesine olanak tanır ve bunun için Arbitrum Orbit altyapısını sunmaktadır.

Arbitrum Orbit Nedir?

Arbitrum Orbit kısaca, blockchain oluşturmak isteyen projeler için herhangi bir izin almasına gerek kalmadan (permissionless) Arbitrum teknolojik altyapısını kullanmalarına izin veren altyapı blockchainidir. Orbit üzerinde kurulan chainler, Layer 2 veya Layer 3 olabilirler.

Örneğin, bir Layer 3 gaming projesi olan XAI, Arbitrum Orbit üzerinde geliştirilmiştir.

ARB coin nedir?

ARB, Arbitrum ekosisteminin yönetişim tokenidir. ERC-20 standartlarında oluşturulmuştur ve Arbitrum DAO’da yapılan oylamalarda karar verici olmak için gereklidir. ARB token sahipleri, Arbitrum Nova ve Arbitrum One blockchainleri üzerinde yapılacak geliştirmelere stake ettikleri token miktarları oranında oy kullanarak Arbitrum’a direkt olarak etki edebilirler. Kullanılan oylar, stake edilen tokenlara oran ile gerçekleştiği için, daha fazla ARB daha fazla etki gücü demektir. Aynı zamanda ARB tokenlar DAO’daki farklı kişilere delege edilebilir.

Arbitrum DAO ve Arbitrum Foundation Nedir?

Arbitrum DAO, ARB token holderlarından oluşan ve ekosistem üzerindeki gelişmelerde etki sahibi kişilerden oluşmaktadır. Arbitrum Foundation ise bu DAO oluşumunun ete bürünmüş halidir denilebilir. Sistemin böyle olmasının sebebi, 3. Kişilerin bir DAO yerine, belirli bir kuruluş ile anlaşma yapmak istemesi, sorumlu kişiler görmeyi tercih etmesi ile ilgilidir.

ARB’nin (Arbitrum) toplam arzı ve dolaşımdaki arzı ne kadar?

ARB tokenın toplam arzı 10 milyar adettir. Bu miktar, DAO’nun onayıyla birlikte yıllık %2 oranda arttırılabilir. Bu nedenle maksimum arzı sınırsızdır diyebiliriz. ARB tokenin dolaşımdaki arzı, Mart 2024’deki açılımı sonrasında 2.65 milyar adete yükselmiştir. Tokenin piyasaya çıktığı ilk dönemde 1.162 milyar adet ARB, Arbitrum ağı kullanıcılarına airdrop olarak dağıtılmıştır. ARB tokenin dağıtım planı 2027 yılına kadar sürmektedir. Dağıtım şeması ise şu şekildedir: Yatırımcılar %17.5, ARB ekibi %26.9, Arbitrum DAO Hazinesi %42.7, İlk kullanıcılar %11.6.

Arbitrum Kurucuları Kimlerdir?

Arbitrum’un arkasındaki kuruluş Offchain Labs olarak bilinmektedir. Offchain Labs’in ve aynı zamanda Arbitrum’un ortak kurucuları Steven Goldfeder ve Ed Felten’dir. Steven Goldfeder’ın Princeton Üniversitesinden doktorası bulunmaktadır. Diğer kurucusu ve aynı zamanda Arbitrum’un CTO’su olan Ed Felten Princeton Üniversitesinde profesör olarak çalışmıştır.

Arbitrum (ARB) coin nasıl alınır ve satılır?

ARB token satın almak için, alım-satım platformunda ARB bulunan bir borsada hesap oluşturmanız gerekmektedir. Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra ARB alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki ARB seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız ARB tokenları satmak için ise "Sat" butonuna tıklayıp istediğiniz miktarı girip satabilirsiniz. Aynı zamanda ARB tokenlarınızı sahip olduğunuz bir Web3 cüzdanına çekebilirsiniz.

ARB Fiyat İstatistikleri

coingecko
Arbitrum Fiyatı
$1,50
24s Düşük/24s Yüksek
-/-
7g Düşük / 7g Yüksek
-/-
Ticaret Hacmi
-
Piyasa Değeri Sıralaması
-
Piyasa Değeri
-
Hacim / Piyasa Değeri
-
Tüm Zamanların
En Yükseği
- 
-
Tüm Zamanların
En Düşüğü
- 
-
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow