Crypto coin

Cosmos (ATOM)

FİYAT 7,42 USD

%24S -%2,49

loading

Cosmos (ATOM) Satın Al

Cosmos (ATOM) Coin Satın Al

Cosmos ya da diğer adıyla ATOM token alım satım işlemlerinizi Block Earner'da dakikalar içerisinde Türk Lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "ATOM Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda ATOM Coin alıp satın. Platformda minimum kripto alım satım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos, oluşturduğu IBC (Blockchainler arası iletişim) protokolü ile, ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir ve hızlı bir 1. Katman blockchain ekosistemidir. Cosmos, blockchain dünyasının interneti olma yolunda ilerlemektedir. Farklı blockchainler, varlık transferi ya da mesaj gönderimi konusunda zorluklar yaşamaktadır. Örneğin, Ethereum ağındaki bir varlığı farklı bir ağa taşırken çoğunlukla köprüleme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem, kullanıcı için zaman, enerji ve para kaybına yol açar. Cosmos kullanıcıların bu işlemler ile uğraşmamasını ve blockchainlerin birbirleriyle iletişimde olması fikrini savunur. Cosmos sayesinde blockchainler arası transferler ve mesajlar kolaylaşır. Blockchainlerin interneti düşüncesinin merkezinde, bu alandaki ilk blockchain olan Cosmos Hub bulunur. Cosmos Hub, diğer blockchainlere paylaşımlı güvenlik, blockchainler arası ticaret ve Ethereum ve Bitcoin köprüleme hizmetleri sunar. Cosmos ekosistemindeki projelere örnekler: Osmosis, Celestia, Injective, Agoric, Akash, Axelar, dYdX, Terra, Evmos, IRISnet, Stride, Umee, Sommelier.

Cosmos’un geliştirmiş olduğu Tendermint, Cosmos SDK ve IBC protokolleri Cosmos’un “Blockchainlerin Interneti” olma amacında büyük rol oynamaktadır.

Cosmos SDK Nedir?

Cosmos SDK, geliştiricilerin kolayca uygulamaya özel blockchain geliştirmesini sağlar. Başka bir blockchain üzerinde, akıllı kontratlar ile korunan bir uygulama olmayı tercih etmeyen projeler, bu geliştirici yığınını kullanarak diğer blockchainlerle iletişime kolayca girebilen Cosmos SDK altyapısını kullanabilrler. Bunun sonucunda, tek bir blockchaine bağımlı birçok uygulama yerine, birden fazla blockchainin birlikte çalışabildiği bir ekosistem oluşmuş olur. Şu anda Cosmos ekosisteminde 249 farklı uygulama ve blockchain bulunmaktadır.

Tendermint Nedir?

Tendermint, Cosmos SDK’den farklı olarak, Cosmos blockchainlerinin konsensus mekanizmasını oluşturmaktadır. Proof of Stake mekanizması ile çalışır ve kendine has bir Bizans Hata Töleransı (BFT) protokolü kullanır. Tendermint’in en önemli özellikleri hızlı ve güvenilir olmasıdır. Ağdaki makine sayısı 3’de 1’ine bile düşse çalışmaya devam eder. Tendermint, geliştiricilerin kolayca adapte olabilmesi için kullanımı, anlaması kolay ve yüksek performans içeren bir altyapı olarak tasarlanmıştır. Tendermint iki bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler Tendermint Core ve ABCI (Application BlockChain Interface)’dir.

Tendermint Core Nedir?

Tendermint Core, blockchain’in altyapısı oluşturur ve yapılan transferlerin her onaylayıcı makinede aynı olduğunu doğrulamak için kullanılır.

ABCI (Application Blockchain Interface) nedir?

Blockchain uygulama arayüzü olarak Türkçe’de kullanılan ABCI, blockchainde gerçekleşen transferlerin herhangi bir programlama dilinde okunmasını mümkün kılar.

IBC (Inter-Blockchain Communication) nedir?

Blockchainler arası iletişim protokolü, Cosmos ekosistemindeki farklı blockchainlerin birbirleri arasında haberleşmelerin ve yapılan işlemlerin kolayca gerçekleşmesi için oluşturulmuştur. Farklı blockchainlerin birbirine güvenme ihtiyacı duymadan, merkeziyetsiz şekilde iletişimde kalmasını sağlar. Geliştiricilere uygun yapısı ve blockchainler için var olan bir ihtiyacı karşıladığı için sadece Cosmos ekosistemi için değil, tüm blockchainler için önemli bir yere sahiptir.

ATOM coin tokenomisi ve istatistikleri nedir?

ATOM tokenin maksimum arzı sınırsızdır. Bu, her istenilen anda piyasaya ATOM coin sürüleceği anlamına gelmez. Enflasyon miktarı yıllık %10 ile sınırlıdır. Bu miktar ATOM token sahipleri tarafından oy kullanarak belirlenmektedir. ATOM coin toplam arzı ve dolaşımdaki arz miktarı eşit miktarda ve 384 milyon adettir. 2024 Ocak ayı için bu sayılar göz önüne alındığında ATOM coin piyasa değeri 3.5 milyar dolardır.

ATOM token nedir?

ATOM token, bu Interchain projesinin öncüsü olan Cosmos Hub blockchaininin yerel tokenidir. Hub’ın güvenliği için stake edilen tokenlar karşılığında kullanıcılar, işlem ücretleri ve staking ödüllerinden faydalanırlar. Bunlara ek olarak, Cosmos ekosisteminde gelenekselleşmiş bir airdrop sistemi bulunur. Ekosisteme dahil olan yeni projeler, zorunlu olmamakla birlikte tokenlarının belirli bir bölümünü ATOM stake eden kullanıcılara dağıtmaktadır. Örneğin, Osmosis, Stride, Celestia gibi projeler token generation event sonrasında tokenların bir kısmını ATOM stakerlarına dağıtmıştır.

Cosmos (ATOM) kurucuları kimlerdir?

Cosmos ekosisteminin ilk adımlarını atan önemli aktörler, daha öncesinde Tendermint altyapısını da oluşturmuş olan Jae Kwon, Zarko Milosevic ve Ethan Buchman’dır. Jae Kwon, aynı zamanda eski bir Ethereum geliştiricisidir. Milosevic ve Buchman, daha önce Tendermint de üst kademe geliştirici ve araştırmacı rollerini üstlenmişlerdir. Jae Kwon Cosmos’un baş mimarı olarak görünse de aktif olarak CEO’luk görevi yapmamaktadır.

Cosmos (ATOM) coin nasıl alınır ve satılır?

ATOM coin satın almak için, alım-satım platformunda ATOM bulunan bir borsada hesap oluşturmanız gerekmektedir. Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra ATOM alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki ATOM seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız ATOM tokenları satmak için ise "Sat" butonuna tıklayıp istediğiniz miktarı girip satabilirsiniz. Aynı zamanda ATOM tokenlarınızı sahip olduğunuz bir Web3 cüzdanına çekebilirsiniz.

communityToplulukTwitter

ATOM Fiyat İstatistikleri

coingecko
Cosmos Fiyatı
$7,42
24s Düşük/24s Yüksek
$9,77/$10,32
7g Düşük / 7g Yüksek
$9,80/$10,76
Ticaret Hacmi
$241.533.306,00
Piyasa Değeri Sıralaması
#28
Piyasa Değeri
$3.797.658.977,00
Hacim / Piyasa Değeri
0,063601
Tüm Zamanların
En Yükseği
$44,45 -%77,74
17 Oca 2022 (2 yıldan fazla)
Tüm Zamanların
En Düşüğü
$1,16 %753,04
13 Mar 2020 (4 yıldan fazla)
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow