Crypto coin

Solana (SOL)

FİYAT 138,25 USD

%24S -%1,83

loading

Solana (SOL) Satın Al

Solana Coin (SOL) Satın Al

Solana alım satım işlemlerinizi Block Earner'da dakikalar içerisinde Türk Lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "Solana Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda Solana Coin alıp satın. Platformda minimum kripto alım satım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Solana Canlı Fiyatı Ne Kadar?

Solana fiyatı, 2022 yılında yaşanan FTX krizinden sonra düşüşe geçse de topluluğunun gücü ve Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin'in Solana geliştiricileri hakkındaki güzel yorumları sonrasında pozitif seyretmektedir. Sol coin fiyatı, gerçek zamanlı olarak dolar ve TL cinsinden sayfamızda yer almaktadır.

Solana Coin (SOL) Nedir?

Solana (SOL) 2017 yılında Anatoly Yakavenko tarafından geliştirilmeye başlanmış, merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir 1. katman blockchaindir. Solana'yı Bitcoin ve Ethereum'dan ayıran en önemli özelliklerinden bazıları, block süresinin 400 milisaniye (0.4 saniye) olması sebebiyle saniye başına yüksek transfer kapasitesi ve İş Kanıtı (PoW) ya da Stake Kanıtı (PoS) algoritmalarını değil, PoS'in değiştirilmiş bir versiyonu olan PoH (Proof of History) isimli "Tarih Kanıtı" algoritmasını kullanmasıdır. Bu algoritma blocklara SHA-256 algoritması ile ek bir zaman damgası ileterek tüm blockchain'in zaman konusunda mutabakat için zaman kaybetmesinin önüne geçmektedir.

Bunun dışında Solana, piyasadaki blockchainlerin çoğunun aksine daha nadir kullanılan Rust programlama dili ile yazılmıştır. Bu Solana için bir dezavantaj olsa da üstesinden gelinmiştir. Dezavantaj olmasının sebebi, Ethereum Virtual Machine altyapısı kullanan projeler ile direkt entegre olunamaması ve sıfırdan yeni kodlar yazılması gerektirmesidir. Hem enflasyonist hem deflasyonist bir yapısı bulunan SOL, düşük işlem ücretleri, hızlı ve yüksek sayıda transfer kapasitesi sunmaktadır. Kullandığı algoritma gereği 0 karbon izi bırakmaktadır. İddiaya göre Solana ağındaki her bir transfer, Google'da bir şey aratmak ile aynı enerjiyi harcamaktadır.

Solana Coin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Solana coin fiyatı, piyasadaki diğer varlıklar gibi arz ve talep doğrultusunda belirlenmektedir. Buna ek olarak Solana üzerinde oluşturulan yeni merkeziyetsiz uygulamalar, Solana blockchaininde yapılacak ek geliştirmeler de Solana coin değerini etkileyen unsurlardandır. 2021 yılında yaptığı yükseliş ile kendinden oldukça söz ettiren Solana coin blockchaini için Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de övgü içeren bir sosyal medya paylaşımında bulunmuştur. Bu gibi piyasanın güvenilir kişilerinden yapılan açıklamalar Solana coin fiyatında hareketlenmelere yol açabilmektedir.

Solana Hesabı Nasıl Açılır?

Solana hesabı açmak için Block Earner'ı kullanabilirsiniz. Solana hesabını, SOL tokenlarınızı transfer edebileceğiniz veya tutacağınız bir cüzdan gibi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte SOL coin ve Solana ekosisteminde yer alan diğer tokenları Block Earner'a Solana ağını kullanarak transfer edebilir ve cüzdanınızda tutabilirsiniz. Bunun dışında Solwallet gibi Solana ağının yerel cüzdanını ya da Solana ağını destekleyen Metamask veya Trust Wallet gibi cüzdanlar kullanabilirsiniz.

Solana Nasıl Alınır ve Satılır?

Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra Solana alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki Solana seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız Sol coinleri satmak istediğiniz zaman "Sat" butonuna tıklayıp miktar giriniz.

Solana Nasıl Saklanır?

Solana (SOL) coinler, merkezi bir borsada tutulabileceği gibi Solana ağına sahip Web3 cüzdanlarında da tutulabilir. Burada, sakladığımız şey coinlerin kendisi değil onların aitlik şifreleridir. Metamask, Trust Wallet gibi bir Web3 cüzdanına Solana blockchaini ekleyerek SOL coinlerinizi transfer edebilirsiniz. Bunun dışında Solana blockchaini üzerinde çalışan SolWallet gibi uygulamalar yerel olarak daha kullanışlı gelebilmektedir. Ayrıca, Block Earner hesabınızda sahip olduğunuz SOL coinler size ait bir cüzdanda tutulur ve dilediğiniz gibi SOL coin yatırıp çekebilirsiniz.

Solana Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Solana blockchaininde madenci olup SOL kazanmak için yüksek miktarda SOL coin sahibi olmanıza gerek yoktur. Sadece transfer ücretlerini karşılayacak kadar SOL sahibi olmanız yeterlidir. Fakat sahip olunması gereken yazılım özelliklerini açıklayan dökümanda, Solana madenciliği yapmak için gereken bilgisayarın İşlemci, Ram, Disk gereksinlmleri bir süper bilgisayarı andırmaktadır. Haliyle her ne kadar SOL coine ihtiyacımız olmasa da bu güçte bir bilgisayar sahibi olmak herkes için geçerli olmayabilir. Bunun için Solana ağındaki merkeziyetsiz uygulamaları kullanalarak SOL coinlerinizi stake etmek, madenciliğe göre daha avantajlı bir yoldur.

Solana Güvenli Mi?

Solana blockchaini 1846 node'a sahiptir. Merkeziyetsizlik temelinde oluşturulan bir blockchain için bu sayı ortalama bir blockchaindeki node sayısının üzerindedir. Bu anlamda merkeziyetsiz bir blockchain denebilir. Fakat Solana ağında yaşanılan kesintiler ve hack olayları Solana reputasyonu için iyi bir zemin oluşturmamıştır. Her blockchain ve kripto para birimi risk barındırır. Solana da bu tanıma dahildir. Solana ağının güvenliği SOL tokena da güven sağlamaktadır. Bu noktada geliştiricilere, validatörlere ve topluluğa önemli görevler düşmektedir. Çünkü bir blockchain ya da kripto paranın güvenliği, üzerinde yapılan işlemler, hack ya da çeşitli saldırılara karşı olan güvenlik önlemleri ve topluluğunun blockchaine sahip çıkmasına bağlıdır.

Solana Ne Zaman Çıktı ve Sahibi Kim?

Solana (SOL) 2017 yılında Anatoly Yakavenko tarafından geliştirilmeye başlandı ve 2020 yılında Solana Labs tarafından piyasaya sürüldü. Piyasa değerine göre ilk 15 coin içerisinde olan Solana tahmin edilebileceği gibi bir çok holder tarafından satın alınmıştır ve topluluk gücü yüksek bir ekosistemdir. Bu nedenle Solana'nın direkt olarak sahibi yoktur. Solana'nın sahibi, Solana topluluğudur. Solana ağında yapılacak değişiklerdeki karar mekanizmasında oy kullanabilen, ya da bir şekilde topluluğa katkıda bulunan kişiler Solana'nın sahipleridir denebilir.

communityWebsitesolana.com
communityToplulukTwitter

SOL Fiyat İstatistikleri

coingecko
Solana Fiyatı
$138,25
24s Düşük/24s Yüksek
$100,60/$108,01
7g Düşük / 7g Yüksek
$101,18/$118,23
Ticaret Hacmi
$2.724.871.079,00
Piyasa Değeri Sıralaması
#5
Piyasa Değeri
$45.728.612.141,00
Hacim / Piyasa Değeri
0,059588
Tüm Zamanların
En Yükseği
$259,96 -%60,09
06 Kas 2021 (2 yıldan fazla)
Tüm Zamanların
En Düşüğü
$0,5008 %20.616,52
11 May 2020 (yaklaşık 4 yıl)
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow