Crypto coin

ChainLink (LINK)

FİYAT 15,33 USD

%24S -%1,19

loading

ChainLink (LINK) Satın Al

LINK (Chainlink) Coin Satın Al

Chainlink (LINK) token alım satım işlemlerinizi Block Earner’da dakikalar içerisinde Türk lirası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza Türk lirası yatırarak Kripto Al/Sat sekmesinde "LINK Al" butonuna tıklayın ve dilediğiniz miktarda LINK token alıp satın. Platformda minimum kripto alım limiti yalnızca 1 TL'dir.

Chainlink (Link) Nedir?

Chainlink, blockchainler ve dış dünya arasında veri akışlarını sağlayan bir blockchain oracle ağıdır. Chainlink’in amacı çeşitli ekosistemler arasında güvenilir veri aktarımı sağlamak ve akıllı kontratlara yardımcı olmaktır. Akıllı kontratlar, dış dünya ile direkt iletişim halinde olmadıkları için çalışmaları için gerekli verileri Chainlink gibi oracle ağlarından almaktadırlar. Örneğin, yazmış olduğunuz bir akıllı kontrat USD/TRY paritesi verisine ihtiyaç duyuyor ise bu veriyi dış dünyadan direkt olarak elde edememektedir. Bu nedenle Chainlink devreye girerek blockchain ve dış dünya verisi arasında köprü görevi görmektedir.

Chainlink’de ağında bu verileri sağlayan bileşenlere Oracle adı verilir. Oracle’lar doğru bilgiyi Chainlink’e sunarak, LINK token kazanırlar. Bu sayede doğru bilgi için Chainlink’deki oracle’lara teşvik mekanizması sağlanmış olur.

DeFi platformlarının hepsi, güvenli veri için bir oracle ağı kullanmaktadır. Örneğin Aave üzerinde yapılan borç alma ve verme işlemleri için gerekli olan borç oranı, teminat miktarı ya da fiyat verileri Chainlink tarafından sağlanmaktadır. Axie Infinity, oyunundaki etkinlikler için Chainlink’in rastgele numara fonksiyonunu kullanır ve adil bir dağıtım gerçekleştirdiğini kullanıcılara kanıtlamış olur. Bunların dışında, dilediğiniz bir dış dünya işlemini akıllı kontrat haline getirerek kullanmak isterseniz, kontratın çalışması için gerekli veriyi Chainlink benzeri oracle protokollerinden alabilirsiniz.

Oracle Nedir?

Oracle, blockchain ekosisteminde harici verilerin blockchain üzerinde kullanılabilir olması için bir köprü görevi gören, API’lar ve veritabanlarını blockchainlere aktaran sistemlerdir. Oracle’lar sayesinde blockchain akıllı kontratlarının kullanım alanları genişlemiştir.

Chainlink’i diğerlerinden ayıran özellik nedir?

Chainlink, piyasaya çıkışı itibari ile ilk oracle projesidir. Piyasadaki diğer oracle projeleri ile karşılaştırıldığında, piyasa hakimiyeti ve sunduğu ürünler bakımından öne çıkmaktadır. Blockchain’in ilerleyen dönemlerde günlük hayatta kullanımları için Chainlink gibi oracle’ların önemi büyüktür. Piyasada bulunan blockchain projelerinin yüksek çoğunluğu ile bir partnerliği bulunur, bunun sebebi çoğu projenin ihtiyacı olan veriyi Chainlink’ten almasından kaynaklanır.

LINK (Chainlink) coin toplam arzı ne kadar?

LINK token’in toplam arzı 1,000,000,000 (1 Milyar) adetten oluşmaktadır. 2024 Şubat ayı dolaşımda bulunan LINK coin sayısı ise 587,099,970 adettir. LINK token 2017 yılında ICO (İlk Coin Arzı) ile piyasaya sürülmüştür. O dönemdeki dağıtım şemasına bakıldığında, satışa katılan dış yatırımcılar %35, node operatörleri ve ekosistem ödüllerine %35, Chainlink Labs’a ise %30 oranda LINK token ayrılmıştır.

Chainlink Kurucuları Kimlerdir?

Chainlink, Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından 2017 yılında kurulmuştur. Nazarov, daha önce de merkeziyetsiz teknoloji firmalarında çalışmış ve girişimci bir yapıya sahiptir. Kurucularından biri olmanın yanısıra CEO’luk görevini de üstlenmektedir. Steve Ellis ise CTO olarak görev yapmaktadır. Chainlink’in oluşturduğu altyapıda büyük emeğe sahiptir. Kurucular arasında olmasa da Cornell Üniversitesi’nde profesörlük yapan Ari Juels de Chainlink whitepaper’ına katkıda bulunmuştur. Chainlink, kuruluşundan 2 yıl sonra, 2019’da faaliyete geçerek piyasaya sürülmüştür.

LINK coin (Chainlink) nasıl alınır ve satılır?

LINK token satın almak için, alım-satım platformunda LINK bulunan bir borsada hesap oluşturmanız gerekmektedir. Block Earner'da hesap oluşturup, kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra LINK alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabınızdan, Block Earner'ın anlaşmalı banka hesaplarına dilediğiniz miktarda Türk lirasını Havale, EFT ya da FAST işlem aracılığı ile aktardıktan sonra, Kripto Al/Sat sekmesindeki LINK seçeneğine tıklayın. Satın almak istediğiniz miktarı girerek "Al" butonuna tıklayın. Satın aldığınız LINK tokenları satmak için ise "Sat" butonuna tıklayıp istediğiniz miktarı girip satabilirsiniz. Aynı zamanda LINK tokenlarınızı sahip olduğunuz bir Web3 cüzdanına çekebilirsiniz.

communityWebsitechain.link
communityToplulukTwitter

LINK Fiyat İstatistikleri

coingecko
ChainLink Fiyatı
$15,33
24s Düşük/24s Yüksek
$18,05/$19,17
7g Düşük / 7g Yüksek
$18,15/$20,47
Ticaret Hacmi
$579.534.905,00
Piyasa Değeri Sıralaması
#13
Piyasa Değeri
$10.828.160.021,00
Hacim / Piyasa Değeri
0,053521
Tüm Zamanların
En Yükseği
$52,70 -%65,00
10 May 2021 (yaklaşık 3 yıl)
Tüm Zamanların
En Düşüğü
$0,14818 %12.346,09
29 Kas 2017 (6 yıldan fazla)
earn yield

Dakikalar içerisinde Block Earner’lı olun

 • 1.

  Kimliğinizi doğrulayın

  Kayıt olun ve kimlik doğrulayın

 • 2.

  TL yatırın

  Nakit hesabınıza TL yatırın

 • 3.

  Finansal değer yaratın

  Önde gelen platformlara ve ürünlere erişin

Hesap OluşturArrow